Tanie umeblowanie kuchni. Czy to możliwe?

Urządzenie kuchni lub aneksu kuchennego w nowym domu, lub w mieszkaniu jest zawsze stosunkowo dużym wydatkiem. W kuchni bowiem koniecznie trzeba ustawić dobrze dobrane i odpowiednio funkcjonalne meble. Trzeba tu także kupić wiele różnego rodzaju urządzeń AGD, a także zadbać o estetyczne wykończenie ścian czy podłóg. Czy jednak wykończenie kuchni zawsze musi się wiązać z tak dużymi kosztami? Jakie elementy kuchni są najdroższe? Czy istnieją jakieś elementy, z których można zrezygnować i dzięki temu poważnie zmniejszyć koszt całego remontu lub wykończenia tego typu wnętrza? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie elementy mają największy wpływ na wysokie koszty wykończenia kuchni?

Kuchnia to bardzo wymagające pomieszczenie. W wielu domach i w mieszkaniach jest to wręcz centralne miejsce, w którym najczęściej spotykają się wszyscy domownicy. To także tutaj gotowane są obiady oraz przygotowywane inne posiłki. Dlaczego jednak koszty wykończenia kuchni są zawsze dosyć wysokie? Dlatego, ze każdemu po prostu zależy na tym, żeby kuchnia w nowym miejscu zamieszkania spełniała wszystkie wymagania dotyczące estetyki wykończenia oraz funkcjonalności i wygody użytkowania.

Żeby to było możliwe, w nowej kuchni musi się znaleźć odpowiednia ilość miejsca do przechowywania, odpowiednia długość blatu roboczego, właściwie zaprojektowana przestrzeń do zmywania i możliwość łatwego utrzymania porządku oraz wszystkie niezbędne nam kuchenne urządzenia AGD. Zakup wszystkich tych elementów wykończenia może się wiązać z naprawdę dużymi kosztami. Żeby je nieco zmniejszyć, można jednak pójść na pewne kompromisy i niekoniecznie trzeba wybierać wyłącznie najdroższe materiały. Z niektórych elementów spokojnie można nawet zrezygnować.

Meble gotowe czy meble na wymiar – Na co się zdecydować?

Pierwszą decyzją, jaką będziemy musieli podjąć, stojąc przed wyzwaniem wykończenia swojej kuchni, będzie to, na jakie meble się zdecydujemy. Możemy oczywiście kupić gotowe meble ze sklepu meblowego, ale dużo częściej jednak w dzisiejszych czasach klienci decydują się na wykonanie mebli kuchennych na zamówienie. Taki wybór jest szczególnie dobry w przypadku bardzo małych kuchni oraz połączonych z salonem aneksów kuchennych. Dlaczego meble wykonane na zamówienie są w takich niewielkich przestrzeniach lepszym rozwiązaniem?

Przede wszystkim dlatego, że dają możliwość pełnego wykorzystania dostępnego miejsca. Wykonana na wymiar zabudowa kuchenna w pełni wykorzysta każdy centymetr długości, szerokości i wysokości naszej kuchni. Jak dodaje nasz rozmówca, doradca klientów i specjalista z salonu meblowego ZOV w Warszawie na ulicy Kolejowej, w którym wykonywane są także meble na wymiar:

Decydując się na wykonanie mebli kuchennych na zamówienie, ma się możliwość nie tylko pełnego wykorzystania powierzchni kuchni, ale także wybrania wszystkich materiałów i innych elementów wykończeniowych. To klient decyduje, z jakich materiałów będą wykonane stworzone do jego kuchni meble oraz jakie np. będą w nich zastosowane takie elementy wykończeniowe, jak zawiasy szafek czy systemy szuflad. Te elementy będą decydowały nie tylko o estetyce aranżacji wykończonej kuchni, ale także o jej funkcjonalności oraz ostatecznych kosztach wykonania.

Z czego można zrezygnować, żeby obniżyć koszt urządzenia kuchni?

Czy jednak istnieją jakieś konkretne elementy wykończenia kuchni, które decydują o znacznym zwiększeniu lub zmniejszenie jej kosztów?

Oczywiście istnieje dużo sposobów na to, żeby nieco zmniejszyć koszt wykończenia kuchni. Przede wszystkim, o czym wspominał też nasz rozmówca, można wybrać nieco inne, tańsze rodzaje materiałów. Np. zamiast blatu kuchennego z granitu lub z marmuru, możemy się zdecydować na znacznie tańszy blat z płyty laminowanej lub z płyty kompozytowej. To samo dotyczy np. wybranych dużych kuchennych urządzeń AGD, czyli m.in. lodówki, zmywarki czy piekarnika. Tu także w sklepach dostępnych jest wiele modeli urządzeń, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale także funkcjonalnością i ceną.

Koszty wykończenia kuchni można jednak także istotnie zmniejszyć, rezygnując z niektórych elementów. Np. w przypadku szafek, znacznie tańsze będą takie, w których nie będzie zbyt wielu frontów. Jest to po prostu najdroższa część wykonanej szafki, a w niektórych przypadkach równie dobre warunki do przechowywania uda się uzyskać stosując same pułki. Innym sposobem na zmniejszenie kosztów wykończenia kuchni może być też zrezygnowanie z płytek ceramicznych na ścianie i zastąpienie ich farbą. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów farb, które idealnie się nadają do kuchni. Zmniejszy nam to koszty nie tylko o zakup samego materiału, ale także o prace montażowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here