Pozostałe

Charakterystyka popularnych rusztowań aluminiowych

  • 1 czerwca, 2021
  • 4 min read
Charakterystyka popularnych rusztowań aluminiowych

Zdecydowana większość prac remontowych, budowlanych i konserwacyjnych wymaga użycia rusztowań. Bezpieczne dostanie się na wyższe kondygnacje budynku, a do tego sprawne przeprowadzanie czynności remontowych wymagają zastosowania konstrukcji, które zapewnią stabilność i ochronę. Z tego powodu podstawowym elementem wyposażenia ekip budowlanych są rusztowania. Wśród wielu rodzajów tego typu sprzętu na szczególną uwagę zasługują rusztowania aluminiowe. Czym się one charakteryzują?

Zalety rusztowania aluminiowego

Rusztowania aluminiowe są niezwykle popularne ze względu na niską wagę oraz łatwość przemieszczania. Dzięki kołom z hamulcami w łatwy sposób można je przesunąć z miejsca na miejsce bez konieczności demontażu. Do ich zalet należy zaliczyć także prosty montaż, który nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Trwałość, wytrzymałość i odporność na korozję czyni z nich sprzęt niezbędny na każdej budowie. Jak twierdzi przedstawiciel wypożyczalni sprzętu budowlanego Verent, rusztowania aluminiowe doskonale sprawdzają się podczas prac remontowych, budowlanych i konserwacyjnych. Są trwałe, wytrzymałe i odporne na korozję, dlatego mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków na utwardzonej powierzchni. Rusztowania aluminiowe znajdują zastosowanie m.in. podczas prac w halach, magazynach, biurowcach oraz innych obiektach budowlanych.

Jak wybrać rusztowanie aluminiowe?

Rusztowania aluminiowe mogą się różnić miedzy sobą parametrami, wybór należy więc dostosować do swoich potrzeb. Wśród sprzętu tego typu znajdują się m.in. rusztowania wąskie, o szerokości roboczej 0,65m, a także rusztowania szerokie o powierzchni roboczej do 1,35m i wysokości do 12m. Aby dokonać najlepszego wyboru, trzeba określić, do jakiej maksymalnej wysokości rusztowanie będzie wykorzystywane. Warto popatrzeć na tę kwestię przyszłościowo. Jeśli będzie ono używane do licznych prac, trzeba uwzględnić różne wysokości. Lepiej zatem zainwestować w rusztowanie wyższe, może się bowiem okazać, że kiedyś będzie przydatne. Podobnie wygląda kwestia szerokości. Rusztowania wąskie sprawdzą się na placach budowy, na których jest mało miejsca, a przestrzeń robocza nie musi być zbyt duża, szerokie natomiast będą bardziej komfortowe w przypadku większych prac. Znaczenie ma tutaj także liczba osób, które będą z niego jednocześnie korzystały.

Wynajem rusztowania aluminiowego

Dobrym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć kosztu zakupu jest skorzystanie z oferty firm zajmujących się wynajmem rusztowań. Doskonale sprawdza się ono w przypadku, kiedy praca jest jednorazowa, a sprzęt nie będzie w ciągłym użyciu. Wydaje się, że dotyczy to przede wszystkim osób prywatnych, chcących przeprowadzić prace przy swoim domu. Wbrew pozorom z tego rozwiązania chętnie korzystają również firmy, które na początku swojej działalności w branży budowlanej nie zawsze mają fundusze na zakup własnego sprzętu. Co więcej posiadanie rusztowania wiąże się z koniecznością jego przechowywania. Brak dostatecznie dużej przestrzeni magazynowej powoduje, że wynajem ma znaczną przewagę nad kupnem.

Rusztowania aluminiowe to niezbędny sprzęt, jaki powinien znaleźć się w posiadaniu każdej ekipy budowlanej. Ich lekkość, a także łatwość montażu i przemieszczania sprawiają, że każda praca na wysokościach będzie znacznie łatwiejsza, a przede wszystkim bezpieczna.