Wysokofunkcjonujący alkoholik na terapii

Stereotyp bezrobotnego alkoholika, znajdującego się na marginesie społeczeństwa, często okazuje się nietrafiony. Mowa tutaj o tzw. wysokofunkcjonujących alkoholikach, którzy mogą zajmować odpowiedzialne stanowiska i znajdować się w dobrej sytuacji materialnej, a mimo wszystko być osobą uzależnioną od alkoholu. Jak więc wygląda leczenie alkoholików wysokofunkcjonujących?

Tego typu alkoholikom często jeszcze trudniej jest podjąć decyzję o zgłoszeniu się na odtruwanie alkoholowe w Warszawie. Alkoholik wysokofunkcjonujący dobrze ukrywa swój problem przed otoczeniem. Ma pracę, rodzinę, dom, zainteresowania, znajomych, często cieszy się szacunkiem i zaufaniem innych. Do wizji dobrego, spokojnego życia nie pasuje jednak jeden element – regularne picie alkoholu. Początkowo jest to sposób na odprężenie, a z czasem problem staje się coraz bardziej nasilony. Alkoholik robi jednak wszystko, aby ukryć uzależnienie przed rodziną. Często tłumaczy się koniecznością picia podczas spotkań służbowych. Wysokofunkcjonującego alkoholika stać na drogie trunki, dlatego może uważać się za konesera, który tylko degustuje. Bardzo często pije też poza domem, używa perfum i gum do żucia, aby zamaskować woń alkoholu. Może wychodzić pod pretekstem spaceru lub chować trunki w gabinecie. To ukrywanie często wychodzi alkoholikowi tak dobrze, że otoczenie przez długi czas nie zauważa problemu. Ta gra pozorów sprawia, że może minąć wiele czasu, zanim osoba uzależniona trafi na leczenie.

Terapia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień

W końcu nadchodzi jednak przełom, który sprawia, że alkoholik dopuszcza do siebie myśl o rozpoczęciu leczenia. Mogą to być zatrzymanie podczas prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, problemy zdrowotne czy naciski ze strony bliskich np. groźba rozwodu z małżonkiem. Ze względu na dobrą sytuację finansową, wysokofunkcjonujący alkoholicy zazwyczaj nie decydują się na terapię w publicznej placówce. Dobrym miejscem dla takich chorych jest np. prywatny ośrodek leczenia uzależnień w Warszawie. Doświadczony terapeuta wie, jak dotrzeć do alkoholika, niezależnie od statusu społecznego. Wysokofunkcjonujący alkoholik może więc przepracować swój problem pod okiem specjalisty i dotrzeć do przyczyn choroby. Terapia pozwala też nauczyć się, jak panować nad emocjami i w przyszłości nie uciekać w alkohol, gdy pojawią się trudności.

 

Często mówi się, że alkoholizm nie dyskryminuje. W uzależnienie może wpaść każdy, nawet osoba szanowana, zamożna, zajmująca wysokie stanowisko. W takiej sytuacji, trzeba zrozumieć, że detoks i terapia są koniecznością, aby wrócić do normalnego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here