Na co zwrócić uwagę przy wynajmie walca drogowego?

Pomimo coraz szybszego rozwoju technologii walce, których sposób działania pozostaje niezmienny od dziesięcioleci, wciąż są jednym z pojazdów, bez których nie odbędą się praktycznie żadne roboty drogowe czy ziemne. Wiele firm budowlanych dysponuje własnymi maszynami, jednak w przypadku drobnych podwykonawców rozsądniejszym rozwiązaniem okazuje się wynajem walców drogowych. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wypożyczaniu takiego sprzętu.

Dlaczego warto zdecydować się na wynajem?

Wynajem walca drogowego to przede wszystkim duża oszczędność pieniędzy, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw, które nie potrzebują takiego sprzętu regularnie. Zakup maszyny budowlanej, nawet używanej, to dla wielu firm zbyt poważna inwestycja, dlatego bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wynajęcie walca. W ten sposób zdejmiemy z siebie także inne koszty, związane z m.in. bieżącym utrzymaniem pojazdu w dobrym stanie technicznym (przeglądy, naprawy itp.) czy też jego przechowywaniem.

Korzystając z usług wypożyczalni możemy też mieć pewność, że maszyna będzie w nienagannym stanie technicznym, gwarantując sprawną pracę oraz bezpieczeństwo operatora. Oczywiście na tym zalety wynajmu się nie kończą – w ten sposób można też sprawdzić, jak dany model spisuje się w czasie pracy, zanim zdecydujemy się na jego zakup. Niektóre podmioty, jak np. wypożyczalnia maszyn budowlanych Bellator, oferują nawet możliwość wykupu pojazdu po zakończeniu okresu wynajmu.

Wynajem walca budowlanego – na co zwrócić uwagę? 

1. Rodzaj walca

Pierwszą kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy wynajmie walca drogowego jest rodzaj pojazdu. Najpopularniejsze są tzw. walce tandemowe, czyli dwuosiowe – powszechnie stosuje się je do zagęszczania nawierzchni asfaltowych i betonowych. Działanie tych maszyn opiera się na ich masie własnej, która jest przenoszona na walec, a cały efekt uzupełnia się z pomocą wibracji lub oscylacji, ale o tym zaraz.

Drugą opcją są walce ogumione, które również z powodzeniem można użyć przy typowych pracach drogowych (jak np. wykańczaniu warstw nawierzchniowych), ale często znajdują one też zastosowanie przy robotach ziemnych, np. zagęszczaniu gruntu. W zależności od naszych potrzeb możemy dobrać inny rodzaj ogumienia, który sprawdzi się do konkretnego typu podłoża – od drobnoziarnistego piasku, przez żwir, aż po gliny czy iły.

2. Konstrukcja bębna oraz jego charakterystyka

W przypadku walców tandemowych musimy wybrać też konkretny rodzaj bębna. Najbardziej podstawowym rozwiązaniem są tzw. bębny statyczne – decydując się na ten typ, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego masę oraz szerokość, ponieważ to właśnie od stosunku tych dwóch wartości będą zależały możliwości robocze całej konstrukcji. Coraz popularniejszym wyborem są jednak bębny, których działanie jest uzupełniane z pomocą wibracji lub oscylacji – w obu przypadkach wydajność pojazdu będzie zależała od amplitudy oraz częstotliwości ruchów bębna.

3. Charakter prac

Przy korzystaniu z usług firmy wynajmującej sprzęt budowlany musimy zastanowić się nad niezbędnymi do wykonania robotami, ponieważ ich charakter ma ogromne znaczenie dla parametrów maszyny, która najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Chodzi np. o wielkość samego walca – jeżeli planujemy prace przy drobnych inwestycjach, np. drogach rowerowych, to warto wybrać małą maszynę. Duży walec drogowy będzie z kolei niezastąpiony w przypadku przygotowywania gruntu pod budowę dróg szybkiego ruchu.

Nietypowa inwestycja, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak też lokalizacyjnym, także może wpływać na ostateczny wybór najlepszej maszyny. Przykładowo modele walców oscylacyjnych sprawdzą się doskonale przy zagęszczaniu materiału w miejscach narażonych na łatwe uszkodzenie, takich jak chociażby mosty czy wiadukty.

4. Komfort pracy operatora

Decydując się na wynajem walca musimy pamiętać, że walory użytkowe oraz wygoda obsługi są równie ważne, co wydajność i niezawodność. Właśnie z tego powodu warto wybierać pojazdy pochodzące od zaufanych i doświadczonych producentów, takich jak np. Hamm, Bomag czy Dynapac. Maszyny od wspomnianych wytwórców są bowiem projektowane tak, aby zapewniać maksymalny komfort operatorom, co bezpośrednio przekłada się na jakość ich pracy. Kabiny wyposażone w filtry pyłów, specjalne wygłuszenia czy też systemy niwelujące drgania to jedna z tych rzeczy, za którą nasza ekipa operatorska z pewnością będzie nam wdzięczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here