Co warto wiedzieć o zlewozmywakach granitowych?

Prezentują się wyjątkowo elegancko, a przy tym są funkcjonalne i niezwykle trwałe – zlewozmywaki granitowe, bo o nich mowa, szturmem zdobywają polskie kuchnie. Nie bez znaczenia jest fakt, że pasują do wnętrz urządzonych w wielu stylach, jednak zlewy wykonane z granitu są nie tylko dekoracyjne, ale przede wszystkim bardzo praktyczne. Zobacz, co warto o nich wiedzieć.

Kilka słów o technologii produkcji granitowych zlewozmywaków 

Zlewozmywaki granitowe w rzeczywistości powstają z mieszanki kruszywa granitowego, żywicy syntetycznej pełniącej funkcję spoiwa oraz pigmentów odpowiadających za kolor produktu, a masa ta jest nazywana konglomeratem lub materiałem kompozytowym. Dobrej jakości zlew granitowy zawiera około 80% granitu. Gotową mieszankę odlewa się w formach, które nadają zlewozmywakom ostateczny kształt. Konglomerat przewyższa lity kamień pod wieloma względami – jest lżejszy, odporniejszy na stłuczenia, łatwiej go kształtować i utrzymać w czystości, a przy tym zachowuje naturalny wygląd.

Zlewy granitowe – modne i praktyczne 

Stwierdzenie, że granitowe zlewozmywaki są w modzie, nie będzie przesadą – coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie w swojej kuchni zlewu z tego właśnie materiału. Granit skutecznie konkuruje na tym polu z tradycyjną stalą i ceramiką. Decydują o tym nie tylko jego walory estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne. Do najważniejszych zalet zlewozmywaków granitowych należą:

  • elegancki wygląd;
  • odporność na wysokie temperatury (nawet do 250°C) i szok termiczny;
  • wyjątkowa twardość przekładająca się na brak zarysowań i odprysków;
  • gładka powierzchnia ułatwiająca czyszczenie;
  • niewrażliwość na odbarwienia.

Zlewy granitowe sprawdzonych polskich producentów, takich jak Kuchinox, są przez użytkowników chwalone za niezwykłą trwałość i wygodę w codziennym użytkowaniu. Wystarczy od czasu do czasu je wyczyścić, by przez wiele lat wyglądały jak nowe. Kompozyt granitowy wysokiej jakości nie wymaga specjalnego traktowania – śmiało można na nim postawić gorący garnek, oblać go winem czy sokiem z cytryny, bardzo trudno go zarysować nawet ostrym nożem, a utrzymanie zlewu w czystości nie nastręcza problemów. Większość modeli jest dostępna w kilku kolorach, dzięki czemu można idealnie dopasować je do stylu każdej kuchni.

Na co zwracać uwagę, wybierając zlewozmywak z granitu? 

Wybór zlewozmywaka wymaga głębokiego przemyślenia i przeanalizowania własnych potrzeb. Na rynku dostępne są modele jedno-, półtora- i dwukomorowe, z ociekaczem lub bez, o różnym designie i kolorystyce. Do kuchni, w których jest zmywarka, najczęściej wybiera się modele jednokomorowe, na przykład polecany zlew Hunter marki Kuchinox, co pozwala na uzyskanie większej powierzchni roboczej na blacie. Choć w małych aneksach kuchennych kusząca może być rezygnacja z ociekacza, weźmy pod uwagę, że jest on praktycznym rozwiązaniem – kompromisem może być tutaj zlewozmywak z półociekaczem taki jak model Celebes.

Przed podjęciem decyzji trzeba wziąć pod uwagę również dokładne wymiary zlewozmywaka i jego głębokość. Przydatną cechą jest tak zwana odwracalność, czyli możliwość ustawienia zlewu tak, by ociekacz mógł znajdować się zarówno po prawej, jak i po lewej stronie. Dobrze, by zlewozmywak miał już fabrycznie wycięte otwory pod baterię i był sprzedawany w zestawie z syfonem mającym przyłącze do zmywarki, ponieważ znacznie uprości to jego montaż. Nie bez znaczenia jest oczywiście koszt. Na szczęście cena zlewów konglomeratowych nie jest zaporowa i idzie w parze z jakością produktu, który powinien być objęty przynajmniej 10-letnią gwarancją producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here