Sport i Zdrowie

Higiena jamy ustnej u osób starszych

  • 28 maja, 2021
  • 5 min read
Higiena jamy ustnej u osób starszych

Przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej jest ważne u każdego, bez względu na to, w jakim jest się wieku. Jest to więc element, który ma także bardzo duże znaczenie u seniorów, u których na pogorszenie stanu uzębienia, oprócz próchnicy mogą także wpływać takie elementy, jak np. choroby współistniejące czy przyjmowane leki. U seniorów codzienna higiena jamy ustnej może być więc szczególnie istotna. W artykule dokładniej opisujemy, w jaki sposób osoby starsze powinny dbać o stan swoich zębów oraz z jakimi problemami w jamie ustnej najczęściej tacy pacjenci muszą się zmagać.

Elementy prawidłowej higieny jamy ustnej u osób starszych

Poszczególne elementy higieny jamy ustnej u seniorów nie różnią się wiele od zasad higieny u pacjentów w innym wieku. Seniorzy powinni jednak zwrócić nieco więcej uwagi na wybór odpowiednich akcesoriów, z których będą korzystali.

Na pewno osoby starsze nie powinny już korzystać ze szczoteczek do zębów z twardym włosiem. Lepiej jest wybrać szczoteczkę soft lub medium. Koniecznie trzeba też pamiętać o jej regularnej wymianie, czyli przynajmniej co 2-3 miesiące. Seniorzy, którzy mają np. problemy z nadgarstkami powinni też rozważyć wymianę tradycyjnej szczoteczki, z której korzystanie wymaga wykonywania wielu ruchów nadgarstkiem, na szczoteczkę elektryczną lub soniczną. Podczas szczotkowania zębów nie powinno się także zapominać o dokładnym wyczyszczeniu języka, ponieważ na nim także może się gromadzić wiele bakterii i drobnoustrojów.

Bardzo ważne jest także stosowanie pasty do zębów z fluorem. Zęby u osób starszych są jednak nieco bardziej narażone na powstawania choroby próchnicowej, dlatego też nie powinny one stosować past do zębów, w których nie ma fluoru. Czasami konieczne może być też wybranie bardziej delikatnej pasty do zębów, która nie będzie zwiększała nadwrażliwości zębów.

U seniorów, podobnie jak u innych osób w prawidłowej higienie jamy ustnej ważne są także codzienne nitkowanie zębów oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.

W jaki sposób dbać o protezę zębową

Niektórzy seniorzy nie mają już własnych zębów i muszą korzystać z protezy. W tym przypadku także istotne jest to, żeby przestrzegać zasad jej prawidłowej higieny. Na pewno protezy nie można trzymać w nocy w szklance z wodą, ponieważ to sprawia, że będzie ona narażona na działanie bakterii i będą się na niej mogły też rozwijać np. grzyby. Proteza zębowa powinna być także dokładnie czyszczona po każdym posiłku, i to nie tylko jej część zębowa. Na noc natomiast, również po dokładnym wyczyszczeniu z użyciem specjalnej szczoteczki i pasty, powinno się ją umieścić w specjalnym suchym i szczelnym pojemniczku,

Jakie są najczęstsze problemy jamy ustnej u seniorów?

O opisanie najczęstszych problemów w jamie ustnej u osób starszych poprosiliśmy naszego rozmówcę, stomatologa z Kliniki Dentystycznej Viscardi w Tychach, oto co nam powiedział:

Wraz z wiekiem niestety zwiększa się podatność zębów na działanie próchnicy, a także nasilenie innych problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej. Z tego względu w przypadku seniorów tak bardzo ważne jest dbanie o przestrzeganie prawidłowych zasad higieny jamy ustnej oraz regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Niestety wraz z wiekiem tkanki zębowe i korzenie zębów są dużo bardziej narażone próchnice. Bardzo często u takich pacjentów zwiększa się również nadwrażliwość zębów i dziąseł.

Wspomniane nadwrażliwość zębów i dziąseł u starszych pacjentów najczęściej jest efektem recesji, czyli cofania się dziąseł i odsłonięcia się przez to także szyjki zęba. Sprawia to, że nagle picie bardzo zimnych lub bardzo ciepłych napojów może powodować powstawanie silnego bólu. Taki sam efekt może być po spożyciu pokarmów, które są np. bardzo kwaśne. Innym częstym problemem u osób starszych jest duża suchość w ustach, która się jeszcze bardziej nasila w wyniku przyjmowania niektórych leków.