Filtr powietrza w samochodzie - jakie spełnia zadania i czym się kierować przy jego wyborze?

Jednym z najważniejszych elementów w każdym samochodzie jest bez wątpienia silnik. To w pewnym sensie serce każdego auta, bez którego to nie mogłoby praktycznie działać. Na prawidłowe funkcjonowanie silnika wpływ mają różne czynniki. Wśród nich wymienić można pracę filtra powietrza. Istotne jest zatem, aby wiedzieć jakie zadania silnia ten element, kiedy konieczna jest jego wymiana i czym się kierować przy wyborze filtra.

Jakie zadania spełnia filtr powietrza?

Filtr powietrza przede wszystkim zapewnia ochronę silnikowi przed zanieczyszczeniami. Pamiętać bowiem trzeba, że silnik w trakcie swojej pracy przez cały czas zasysa powietrze. Wraz z nim do wnętrza siłownika przedostawać może się kurz, pyły oraz wszelkie inne zanieczyszczenia. To z kolei może doprowadzić do uszkodzenia silnika. Zadaniem filtra jest zatem oczyszczanie powietrza z zabrudzeń tak, aby te nie przedostawały się do silnika. Każdy silnik samochodowy wykonany jest z wielu bardzo delikatnych podzespołów. Oznacza to, że nawet niewielka ilość zabrudzeń może doprowadzić do jego uszkodzenia. Dlatego prawidłowa praca filtra powietrza jest niezwykle ważna. Co ważne, jeśli rzeczywiście chce się dbać o stan silnika w samochodzie, to koniecznie stawiać trzeba na filtry wysokiej jakości. Można mieć wówczas pewność, że filtr skutecznie spełniać będzie swoje zadanie. Dobrym przykładem mogą być tu choćby filtry Donaldson.

Kiedy wymienić filtr powietrza w samochodzie?

Każdy filtr powietrza, nawet ten najlepszy, musi być po pewnym czasie wymieniony na nowy. Systematyczna wymiana filtra ma tutaj bardzo duże znaczenie. Wynika to z tego, że po pewnym czasie filtry powietrza po prostu przestają działać prawidłowo i spełniać swoje zadanie. To z kolei przełożyć może się na uszkodzenie silnika. Co jaki zatem czas powinno się wymieniać filtr powietrza? Zgodnie z zaleceniami producentów taka wymiana dokonana powinna być po przejechaniu 15-40 tys. kilometrów. Najlepiej jednak przestrzegać zasady mówiącej o tym, że filtr wymieniany powinien być po prostu co roku. Oczywiście może się zdarzyć, że taka wymiana okaże się konieczna dużo wcześniej. W takim przypadku nie powinno się zwlekać z wymianą. Warto jak najszybciej zakupić dobrej jakości filtr Donaldson i dokonać wymiany.

Czym kierować się wybierając filtr powierza?

Na rynku dostępne są różne modele filtrów powietrza. Wybór tego konkretnego jednak nigdy nie powinien być przypadkowy. Ten musi być bowiem dopasowany do marki i modelu posiadanego auta. Niezależnie jednak od modelu filtra, ważne jest, aby ten cechował się wysoką jakością wykonania. To znacząco wydłuży jego żywotność. Na pewno dobrym wyborem będą filtry powietrza wspomnianej już marki Donaldson. To gwarancja trwałości i wytrzymałości, dzięki czemu można mieć pewność, że posłużą przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here