Dom i Ogród

Jak dbać o drewnianą podłogę?

  • 18 października, 2021
  • 4 min read
Jak dbać o drewnianą podłogę?

Drewniana podłoga cieszy oko i podkreśla charakter wnętrz. Wymaga jednak odpowiedniego podejścia i regularnie przeprowadzanej konserwacji. Właściwa pielęgnacja wraz z regularnie przeprowadzaną konserwacją wydłuży żywotność podłogi i zachowa jej walory estetyczne. W jaki sposób zadbać o drewnianą posadzkę? Czym jest cyklinowanie podłóg? Czy lepiej wykonać ją samemu, czy lepiej zlecić to zadanie fachowcom?

Pielęgnacja drewnianej podłogi

Drewniana podłoga spełnia funkcje estetyczne i użytkowe. Stanowi element wykończenia wnętrz i składową ich aranżacji. Po niej również się stąpa na co dzień. Narażona jest przez to na zarysowania, zabrudzenia, a z biegiem czasu wypaczenia. Wymaga od użytkownika właściwej pielęgnacji. Podłogi drewniane dzielą się na dwa podstawowe typu. W zależności od typu stosuje się odmienne metody pielęgnowania.

Drewniane podłogi lakierowane

Lakier na powierzchni podłogi pełni funkcje chroniącą przed upływem czasu i zgubnym skutkiem czynników mechanicznych. Dysponując takim parkietem, warto zwracać szczególną uwagę na piasek. O ile z zabrudzeniami nie ma w tym przypadku większych problemów, o tyle nagromadzony piasek gra rolę prawdziwego destruktora. Działa niczym papier ścierny. Można temu zaradzić, regularnie go zmiatając z podłogi. Pewnym zabezpieczeniem będzie wycieraczka i sposób postępowania domowników.

Nie wchodząc butami do domu, uniknie się nanoszenia brudu z zewnątrz. Niby oczywista oczywistość, ale wielu ludzi o tym zapomina. Odkurzenie drewnianej podłogi to dopiero połowa sukcesu. Należy jeszcze ją przemyć. W przypadku takich podłóg nie powinno się korzystać z bieżącej wody. Należy przecierać posadzkę preparatami służącymi zabezpieczeniu drewna. Czyszczenie drewnianej podłogi lakierowanej nie nastręcza problemów. Renowacja parkietu wymaga pastowania powierzchni podłogi przynajmniej raz na miesiąc oraz tak zwanego cyklinowania. Cyklinowanie Wrocław polega na ścieraniu wypaczonej warstwy posadzki za pomocą specjalistycznego narzędzia zwanego cyklinarką.

Drewniane podłogi olejowane

Olejowane drewno ma swoje zalety. Jedną z nich jest wygląd przypominający drewno naturalne. Pielęgnacja podłogi olejowanej przebiega w podobny sposób, co w przypadku podłóg lakierowanych. Zacząć należy od starannego odkurzenia powierzchni, tak aby pozbyć się piasku i soli. Następnym krokiem jest przemycie podłogi drewnianej. Należy użyć w tym celu lekko nawilżonego mopa.

Chcąc zabezpieczyć drewno olejowane, należy przemywać je raz w miesiącu specjalnym mydłem natłuszczającym powierzchnię podłogi. Tak, jak w przypadku posadzek lakierowanych, cyklinowanie bezpyłowe jest obligatoryjne, tak drewniane podłogi olejowane nie wymagają takiego działania. W ich przypadku należy poddawać podłogę olejowaniu. W celu odpowiedniego zabezpieczenie drewna warto je przeprowadzać dwa razy do roku.

Skąd wziąć specjalistów?

Podłogi drewniane lakierowane co jakiś czas ulegają wypaczeniu. Tracą wówczas na atrakcyjności i straszą szpetotą. Można zniwelować negatywne następstwa czynników zewnętrznych i upływu lat za pomocą odpowiednio przeprowadzonej renowacji. Ten sam problem tyczy się drewna na schodach. Cyklinowanie schodów Wrocław nie różni się specjalnie od traktowania cyklinarką posadzki. Proces pozbywania się zniszczonej warstwy powierzchni posadzki nie jest wcale tak prosty, na jakiego wygląda.

Dużo prościej jest w przypadku podłóg olejowanych, gdyż niewielkie ubytki można uzupełniać miejscowo za pomocą szpachelki. W tym przypadku wymagana jest pomoc specjalistów, na co dzień zajmujących się pozbywaniem się wypaczonych nawierzchni. Gdzie szukać takich fachowców? Mając dostęp do sieci, można wpisać w wyszukiwarce odpowiednią frazę, np. cykliniarz forum. Powinny znaleźć się tam informację na temat całego procesu i opinie na temat różnorakich firm.

Ile kosztuje cyklinowanie?

Koszt całego przedsięwzięcia jest silnie uzależniony od kilku czynników. Wpływa na niego wielkość powierzchni, którą trzeba cyklinować. Wydłuża to czas pracy fachowców. Śledząc rozmaite oferty firm specjalizujących się w cyklinowaniu, można wyrobić sobie jako takie pojęcie o cenniku usług. W kontekście surowych, drewnianych desek proces ten kosztuje od 22 do 30zł za metr kwadratowy.

Cena ta wzrasta, gdy powierzchnia posadzki potraktowana jest farbą olejną. W takiej sytuacji koszt operacji zeszlifowania wypaczonej nawierzchni szybuje do poziomu 50zł za metr kwadratowy. Każdy klient zauważy, że cyklinowanie tanio zależy ściśle od wykończenia posadzki. Można wpłynąć na wysokość wydatków związanych z cyklinowaniem, jeśli będzie ono przeprowadzane regularnie. Średnio wykonuje się je co 5-10 lat. Odwlekanie cyklinowania w nieskończoność uderzy solidnie po kieszeni.

Sprawdź także: https://cyklinowaniewarszawa.com/lakirovka.html

 

 

 

MacBook - czy warto?
Następny artykuł