Jak działają automaty vendingowe?

Automaty vendingowe, określane też automatami samosprzedającymi lub sprzedażowymi, są to urządzenia służące do sprzedaży różnego rodzaju produktów spożywczych i drobnych przedmiotów, takich jak zabawki czy pamiątki. Najczęściej możemy je spotkać w miejscach takich jak szkoły, uczelnie, szpitale, centra handlowe i w wielu innych miejscach użyteczności publicznej. W artykule przyjrzymy się automatom vendingowym i przedstawimy sposób ich działania.

Działanie automatów vendingowych

Za pomogą automatów vendingowych może być sprzedawane wiele różnych rzeczy, dlatego też będą się one różnić w zależności od oferowanych produktów. Najczęściej spotykanymi automatami sprzedażowymi są te oferujące różnego rodzaju przekąski i napoje. Są to urządzenia spiralowe, w których produkty są wydawane poprzez obracanie spirali.

W takim urządzeniu po uiszczeniu opłaty – tutaj zazwyczaj jest to gotówka papierowa lub bilon, choć coraz częściej są obsługiwane również płatności kartą – i wskazaniu numeru produktu z tych znajdujących się na półkach urządzenia, wewnętrzny mechanizm obraca spiralą do momentu, aż produkt zostaje uwolniony i spadnie do komory, z której będzie go mógł zabrać kupujący. Czujniki umieszczone w komorze wskazują czy produkt został do niej dostarczony. Samo urządzenie ma we wnętrzu sterownik służący do kontroli jego działania, jak również mechanizmy odpowiadające za rozpoznawanie wrzuconych monet. Tam za pomocą czujników mierzona jest ich grubość, a z pomocą elektromagnesu sprawdzany jest ich skład. Nierozpoznane monety są odrzucane.

Automaty vendingowe do napojów

Wśród wielu rodzajów automatów vendingowych wyróżnić można również urządzenie służące do sprzedaży kawy i innych ciepłych napojów takich jak herbata, mleko lub gorąca czekolada. Automat ten bywa również nazywany kawomatem i jego użytkowanie jest bardzo proste – po uiszczeniu opłaty i wybraniu napoju urządzenie resztę robi już samo, razem z dostarczeniem dla napoju odpowiedniego pojemnika. Taki automat działa zazwyczaj podobnie do ekspresu ciśnieniowego i wyposażony jest w bojler służący do przygotowania gorącej wody oraz dozowniki na produkty, z których powstają później napoje – stwierdza specjalista z firmy PLOH.

Kawomaty mają również dodatkowe elementy służące do filtrowania i uzdatniania używanej w nich wody, poprawiające jej jakość i walory smakowe. Jest to wyjątkowo ważne gdy urządzenie bezpośrednio podłączone jest do sieci wodociągowej, ponieważ jakość dostarczanej w ten sposób wody może wpłynąć na wytwarzany produkt. Dodatkowo niefiltrowana twarda woda może niekorzystnie wpływać na wnętrze urządzenia, skutkując osadzaniem się kamienia na jego częściach. Istnieją również kawomaty wolnostojące posiadające własny zbiornik na wodę oraz instalację pompującą wodę do bojlera i elementów odpowiadających za przygotowanie napojów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here