Dom i Ogród

Jak gromadzić wodę?

  • 17 marca, 2021
  • 3 min read
[addtoany]
Jak gromadzić wodę?

Nie ulega wątpliwości, że dostęp do wody pitnej jest w survialu sprawą absolutnie podstawową i każdy, kto choć trochę interesuje się tą dziedziną ma w repertuarze swoich umiejętności, przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą gospodarowania tym zasobem, jego wyszukiwania czy wreszcie uzdatniania. Prepersi często też podkreślają konieczność gromadzenia zasobów wody pitnej, przynajmniej w ilościach niezbędnych do przetrwania przez kilka dni.

Dlaczego warto gromadzić wodę?

Chociaż w obecnych realiach mało prawdopodobne wydaje się powstanie kryzysu na tyle wielkiego, że z dnia na dzień zostalibyśmy pozbawieni wszelkich dostaw wody pitnej, to jednak (zwłaszcza w mniej zurbanizowanych rejonach naszego kraju) istnieje realne ryzyko, że dostęp do tego najcenniejszego zasobu może zostać czasowo ograniczony.
Pomijając już całkowicie filmowe scenariusze, jakie możemy oglądać w apokaliptycznych produkcjach, to chyba nietrudno sobie wyobrazić sytuację, gdy występująca coraz częściej susza, spowoduje, że nasza studnia wyschnie lub sieć wodociągowa nie będzie działała tak sprawnie jak dotychczas. Na takie okazje warto mieć zainstalowany zbiornik do wody pitnej, nawet o niedużej pojemności, który pozwoli nam komfortowo przeczekać podobne niedogodności.

Zbiornik wody pitnej

Zbiorniki do magazynowania wody pitnej są przecież towarem łatwo dostępnym, a te mniejsze, których pojemność zapewni bezproblemowe funkcjonowanie gospodarstwa domowego, można już nabyć za dosłownie kilkaset złotych.

Co prawda można również zabezpieczyć się na podobne okoliczności w sposób nieco mniej profesjonalny (np. gromadząc baniaki z wodą kupione w pobliskim sklepie) jednak w przypadku wystąpienia problemów z dostawami wody pitnej, taka metoda może okazać się bardziej uciążliwa i z pewnością będzie dużo droższa. Łatwo sobie wyobrazić jakie koszty będzie generowało przechowywanie w butelkach np. 150 litrów i jak bardzo będzie to niewygodne.

Zalety wody pitnej z atestowanych materiałów

Zbiorniki wody pitnej mają ponadto tę przewagę, że wykonane są z materiałów atestowanych, które nie tylko gwarantują możliwość przechowywania wody w warunkach zapobiegających jej zepsuciu, ale również są tyle wytrzymałe, że posłużą przez wiele lat.
Podobne udogodnienie można zainstalować praktycznie w każdym gospodarstwie domowym, no może pomijając mieszkanie w bloku gdzie byłoby to jednak rozwiązanie dość kłopotliwe. Do wyboru mamy naziemne zbiorniki do wody pitnej, jak i takie, które umieścimy pod powierzchnią gruntu dzięki czemu nie będą zajmowały wiele cennego miejsca.

Te ostatnie charakteryzują się zazwyczaj dużo większą pojemnością (są też rozwiązaniem bardziej kosztownym) i można je z powodzeniem wykorzystywać także do zaspokojenia potrzeb bardziej wymagających gospodarstw, na przykład takich, w których konieczne jest również pojenie zwierząt.