Jakie rodzaj karmy dla kota powinien być podstawą jego wyżywienia?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów karm dla zwierząt domowych i osoba z mniejszym doświadczeniem może mieć problem z wyborem produktu dostosowanego do potrzeb kota. Pomijając kwestię marek i smaków w sprzedaży dostępne są tzw. karmy pełnoporcjowe i uzupełniające. To właśnie pełnoporcjowa karma dla kota powinna stanowić podstawę wyżywienia domowego zwierzęcia. Czym jest tego typu karma i jakie są jej rodzaje?

Co to jest karma pełnoporcjowa?

Prawidłowe działanie każdego organizmu zależy od odpowiedniej podaży podstawowych składników odżywczych, witamin, minerałów, pierwiastków śladowych i błonnika, który wspomaga trawienia. W przypadku karmy dla kotów produkty pełnoporcjowe skomponowane są właśnie w taki sposób, by w składzie zawierały wszystkie substancje niezbędne do życia i normalnego funkcjonowania zwierząt tego gatunku. Innymi słowy, pełnoporcjowa karma dla kota jest odpowiednio zbilansowanym produktem spożywczym, który zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia. Stosowanie tego typu produktów nie wymaga sięgania po żywieniowe dodatki. W składzie karm pełnoporcjowych znajdziemy białko, tłuszcz i węglowodany w dawce zalecanej w przypadku kotów domowych, a także potrzebne do ich prawidłowego funkcjonowania witaminy, minerały, błonnik i pierwiastki śladowe.

Oprócz karm pełnoporcjowych w sprzedaży dostępne są również karmy uzupełniające, czyli różnego rodzaju kocie smakołyki i produkty specjalne, polecane przy kocich schorzeniach, a także w procesie rehabilitacji zwierzęcia po urazie lub chorobie.

Rodzaje karm pełnoporcjowych dla kotów

Podstawowym rozróżnieniem kocich karm pełnoporcjowych jest ich podział na suche i mokre. Pierwsze z nich mają formę drobnych granulek, drugie konsystencją przypominają rozwodnioną konserwę mięsną i są sprzedawane w puszkach lub niewielkich saszetkach. Podstawą żywienia kotów domowych, inaczej niż w przypadku psów, są karmy mokre. Koty niechętnie piją wodę i podawanie im wyłącznie suchego pokarmu, zwykle kończy się schorzeniami nerek. Mokra karma dla kota może mieć formę półwilgotną, wówczas będzie zawierała około 20-40 procent wody lub wilgotną, o zawartości wody przekraczającej 70 procent. Takie karmy warto stosować wymiennie, dodatkowo uzupełniając je suchymi granulkami, które zawierają dużo błonnika i mają korzystny wpływ na trawienie.

Wybierając pełnoporcjową karmę dla kota, warto sugerować się informacjami z opakowania produktu. Poza kwestią smaku, wiele karm pełnoporcjowych dedykowanych jest zwierzętom w określonym wieku i o określonej wadze, młodym i starym, małym i dużym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here