Jakie standardy powinny spełniać pokoje dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Osoby niepełnosprawne coraz częściej są w miarę swoich możliwości aktywne i sporo podróżują, nie rezygnując z rozrywek i przyjemności. Dlatego też ważne jest, żeby hotele i wszelkie miejsca noclegowe miały te wszystkie udogodnienia, które ułatwiają niepełnosprawnych normalne funkcjonowanie w przestrzeni turystycznej, a nie tylko w domu czy w szpitalu.

Jakie są formy niepełnosprawności?

Rozróżnić można trzy rodzaje niepełnosprawności:

  • ruchowa – używanie wózka lub kul
  • sensoryczna – osoby niewidzące lub niedowidzące
  • umysłowa.

Hotele o wysokich standardach, takie jak np. SleepHotel, posiadają szeroką gamę udogodnień głównie dla osób z pierwszą grupą niepełnosprawności. Pozostałe grupy może nie są tak często uwzględniane w planowaniu udogodnień, bo zazwyczaj podczas podróży mają swoich opiekunów.

Co mówią przepisy o hotelowych udogodnieniach dla niepełnosprawnych?

Hotel albo chociaż parter powinien być dostępny dla osoby na wózku. Mowa tutaj o specjalnych podjazdach pod obiekt. Lada w recepcji również powinna być zmodyfikowana, czyli odpowiednio obniżona – jeżeli nie na całej długości, to przynajmniej w jednej, wygodnej części.

Najważniejszą jednak sprawą jest liczba pokoi konkretnie przystosowanych dla niepełnosprawnych. W pokoju powinna być odpowiednia przestrzeń manewrowa dla pojazdu, jakim jest wózek inwalidzki. Łóżka i fotele muszą znajdować się na tej samej wysokości co poziom siedzenia wózka, a materace w łóżkach mają mieć odpowiednią twardość. Zbyt miękkie materace bywają kłopotliwe dla osób z niewładnymi kończynami, bo utrudniają im poruszanie.

W łazience, w którą wyposażony jest pokój dla osoby niepełnosprawnej, wysokość sedesu i umywalki powinna być odpowiednia dla ludzi siedzących na wózku. Prysznic ma być ruchomy i wyposażony w specjalne krzesło kąpielowe i poręcze na ścianach. Oczywiście kabina prysznicowa nie powinna posiadać wysokich progów.

Udogodnienia dla osób z pozostałymi niepełnosprawnościami

Pokój dla osoby niedowidzącej również można tak urządzić, aby korzystanie z niego było ułatwione. Można tutaj wspomnieć o kontrastowych kolorach na drzwiach i wyraźnie zaakcentowanych stopniach schodów. Taki sposób dobierania kolorów ułatwia orientację i poruszanie się. Możliwe są również napisy i oznaczenia w języku Braille’a.

Osoby z niepełnosprawnością umysłową są zazwyczaj wrażliwe na dźwięki i światło. Dlatego pokój dobrze przystosowany powinien być odpowiednio wyciszony i położony z dala od ulicy. Nie może też zaglądać do niego żadna uliczna czy parkingowa lampa, a jeżeli nawet tak by było, to należy zaradzić problemowi za pomocą grubej, nieprześwitującej zasłony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here