Na co należy zwrócić uwagę, wykonując zdjęcia smartfonem?

Każdy, kto używa swojego telefonu komórkowego do robienia zdjęć mobilnych, z całą pewnością wyrobił sobie pewne nawyki. Po prostu często wygląda to tak, że otwieramy aparat, szybko wykonujemy zdjęcie, blokujemy i chowamy go do kieszeni. W takiej sytuacji zazwyczaj nie jesteśmy świadomi, czego potrzebujemy, aby poprawić swoje fotograficzne rezultaty. Właśnie dlatego warto nieco zgłębić temat i poprawić swoje umiejętności.

Na co warto zwrócić uwagę, robiąc zdjęcia telefonem komórkowym?

Oczywiście smartfon idealnie nadaje się do robienia szybkich ujęć, ponieważ aparaty z podstawową optyką, bogatą nadbudową oprogramowania i często z pomocą sztucznej inteligencji, potrafią wyczarować bardzo ciekawe zdjęcia. Wystarczy postępować zgodnie z kilkoma podstawowymi wskazówkami fotograficznymi podczas fotografowania smartfonem, aby stać się znacznie lepszym fotografem mobilnym, w bardzo krótkim czasie.
Pierwszą podstawową zasadą jest właściwe unieruchomienie i prawidłowe trzymanie telefonu podczas fotografowania.

Robienie zdjęć telefonem komórkowym jest dziś dość powszechne, ale nie wszyscy wiedzą, że podstawą udanego zdjęcia jest właśnie odpowiednia stabilizacja aparatu. Oczywiście trzeba trzymać telefon obiema rękami, aby zapobiec ich drżeniu. Powinniśmy także zwrócić uwagę na to, żeby palce nie spoczywały na soczewkach. W idealnym przypadku łokcie powinny być skierowane w stronę stóp, to rozwiązanie pomoże dodatkowo unieruchomić aparat, niezależnie od automatycznych mechanizmów stabilizujących.
Jeśli mamy w swoim telefonie migawkę sprzętową, to warto dać jej pierwszeństwo przed migawką dotykową na wyświetlaczu, ponieważ jej używanie może być przyczyną nieostrej fotografii, zwłaszcza w kiepskich warunkach oświetleniowych.

Z kolei, jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasz smartfon ma sprzętowy przycisk migawki, to należy sprawdzić, czy nie można zrobić zdjęcie za pomocą bocznych regulatorów głośności, ponieważ w niektórych modelach jest taka możliwość. Po prostu warto dokładnie przetestować swój smartfonowy aparat, gdyż jest to niezwykle wygodne urządzenie do robienia mobilnej fotografii.

Dlaczego warto fotografować smartfonem?

Kiedy fotografujemy smartfonem, to nie musimy nosić ze sobą aparatu z wymiennymi obiektywami, tylko sięgamy do kieszeni i mamy swój niezwykle poręczny sprzęt do wykonywania szybkich zdjęć. Jednak taki komfort ma także swoje minusy. Niestety parametry tego typu aparatów nie nadają się do fotografowania wielu scenerii, zwłaszcza jeśli nie ma  zapewnionego dostatecznego oświetlenia. Wówczas nasz smartfon nie zapisuje ich prawidłowo lub robi to zdecydowanie gorzej niż profesjonalny aparat fotograficzny.
Pocieszające jest to, że wystarczająca ilość światła rozwiązuje większość mankamentów ograniczonej optyki mobilnej. Robiąc więc zdjęcia w pełnym słońcu, możemy liczyć na wiele ciekawych ujęć. Jednakże już wczesnym wieczorem lub podczas fotografowania smartfonem w pomieszczeniach, należy mieć świadomość, że takie obrazy mogą nie być dobrej jakości. Oczywiście istnieją specjalne tryby nocne z długim czasem naświetlania, aparaty ze scalonymi pikselami do pochłaniania większej ilości światła lub sztuczna inteligencja, która często uwzględnia to, czego nie widać na zdjęciach. Jednak nawet pomimo tego można spodziewać się raczej przeciętnego zdjęcia, chociaż niekiedy jakość nocnej fotografii może nas mile zaskoczyć.

Jednak, żeby nasze obrazy były naprawdę satysfakcjonujące, musimy także pamiętać o odpowiednich zasadach kompozycji na swoich fotografiach. W związku z tym możemy zastosować popularny wśród fotografów złoty podział albo też aktywować siatkę lub linie podziału w swoim aparacie.

Jeśli więc uda się nam zrobić autentycznie udaną serię mobilnych zdjęć, to aby o nich zbyt szybko nie zapomnieć i nie zagubić wśród tysięcy cyfrowych plików, to warto zdecydować się na nowoczesną usługę, którą jest wywoływanie zdjęć online. Po prostu papierowe fotografie, to bardzo przyjemna pamiątka, którą możemy się także podzielić z naszymi bliskimi.

Polecamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here