Od czego zależy jakość mebla?

Urządzanie własnego domu czy mieszkania nie jest raczej trudne, kiedy kluczowym kryterium wyboru jest dla nas estetyka. Jednak pięknie wyglądające meble to nie wszystko, bardzo ważne, by miały one odpowiednią jakość, bo ta przesądza o tym, jak długo będziemy mogli z nich korzystać. Trudno jednak stwierdzić, czy wybrany mebel ma wysoką jakość, czy nie. Podpowiadamy więc, jak rozpoznać solidne szafy, stoły i inne elementy standardowego umeblowania.

Przede wszystkim dobry materiał

Aranżowanie własnej przestrzeni, niezależnie od tego, czemu ma ona służyć – celom mieszkalnym czy użytkowym – nigdy nie jest łatwym zadaniem. Bardzo często trudno jest nam nawet skomponować odpowiednie dodatki – tak, byśmy uzyskali pożądany przez siebie styl urządzanego wnętrza. Jeszcze trudniej jest wybrać właściwe meble, czyli takie, które nie tylko będą ładne, ale i dobrej jakości. Mając jednak odpowiednią wiedzę na ten temat, z powodzeniem udaje się rozpoznać solidne meble – mówi przedstawiciel Centrum Wyposażenia Wnętrz GoJa.

Jeśli rozglądamy się za meblami i zależy nam na zakupie wysokojakościowych produktów, każdorazowo miejmy na uwadze jakość materiałów, z których wyprodukowany został dany mebel. Pamiętajmy, że tego typu wyroby mogą powstać z rozmaitych materiałów, przy czym nie każdy z nich jest jednakowy pod względem jakości. Najlepiej, jeśli mebel tworzony jest z litego drewna: to zapewnia mu prawdziwą trwałość.

Jeśli kupujemy meble tapicerowane, to w ich przypadku, poza samą konstrukcją, istotne jest obicie – które także tworzone jest z różniących się od siebie materiałów. Warty uwagi jest na przykład szenil – odporny na tarcie, elegancki i niedrogi. Dobrej jakości jest też żakard, kojarzony ze szczególnie dużą wytrzymałością. No i oczywiście skóra – ponadczasowa tkanina obiciowa.

Nie zapominajmy jednak o takich elementach jak połączenia konstrukcyjne, bo także one przesądzają o tym, czy dany mebel ma dobrą jakość, czy nie. Chodzi między innymi o połączenia gwoździowe, wkrętowe i śrubowe. Równie istotne są połączenia adhezyjne oraz połączenia kształtowo-adhezyjne. A więc wysokojakościowy mebel powinien być kojarzony także z produktem o dobrym połączeniach konstrukcyjnych.

W jaki sposób sprawdzić, czy dany mebel ma dobrą jakość?

Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy właściwy towar, to przede wszystkim czytajmy etykiety, które dołączane są do produktów. To właśnie z nich można się dowiedzieć, z jakich dokładnie materiałów powstał dany wyrób. Poza tym sprawdzajmy, jak wykończone są dane meble – ważna jest w tej kwestii przede wszystkim estetyka. Zawsze też dobrze jest skontrolować stabilność mebla oraz to, czy uchwyty (o ile dany produkt je ma) są wytrzymałe i nie zostaną wyrwane przy pierwszej próbie dostania się do wnętrza mebla lub, co gorsza, naruszą konstrukcję całego wyrobu.

Jeśli pomimo pamięci o wszystkich tych kwestiach nadal będziemy mieć problem z podjęciem właściwej decyzji zakupowej, poradźmy się specjalisty w wybranym sklepie meblowym – on akurat doskonale wie, jak rozpoznać wysokojakościowy mebel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here