Pozostałe

Zasady bezpiecznego ozonowania

  • 3 lipca, 2021
  • 3 min read
Zasady bezpiecznego ozonowania

Ozonowanie jest zabiegiem w pełni bezpiecznym dla ludzi, zwierząt, środowiska i przedmiotów, pod warunkiem zachowania podstawowych środków bezpieczeństwa. Użycie generatora ozonu pozwala na skuteczne usunięcie niepożądanych zapachów, bakterii, wirusów i zarodników grzybów z pomieszczeń, samochodów, a nawet produktów spożywczych. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać podczas tego procesu.

Przygotowanie do ozonowania  

By ozonowanie było bezpieczne, a przy tym jak najbardziej efektywne, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. W przypadku pomieszczeń należy się upewnić, że podczas ozonowania nie przebywają w nich ludzie ani zwierzęta (z wyjątkiem ryb akwariowych), na wszelki wypadek zaleca się również wynieść rośliny doniczkowe i dzieła sztuki, a wartościowe przedmioty owinąć folią. Okna i drzwi mają być zamknięte. W ozonowanych samochodach popielniczki muszą być opróżnione, a gumowe chodniki i inne zbędne elementy wyjęte. Jeśli chodzi o wodę i produkty spożywcze, wystarczy umieścić je w pojemniku, do którego zanurzymy rurkę generatora ozonu do cieczy.

Rozstawienie i uruchomienie generatorów ozonu 

Ozonatory oraz czas ich pracy należy dobrać do kubatury pomieszczenia – im większa, tym wyższa powinna być wydajność urządzenia, nie należy natomiast produkować ilości ozonu większych, niż są potrzebne do danego zastosowania. Generatory najlepiej ustawiać wyżej, na przykład na taborecie lub stole, zamiast stawiać na podłodze. Rozprowadzenie ozonu można wspomagać za pomocą włączonych wentylatorów, a szczególnie duże pomieszczenia podzielić na mniejsze, rozwieszając folię. Na czas ozonowania trzeba też zabezpieczyć przestrzeń przed dostępem ludzi, na przykład wywieszając odpowiednią tabliczkę na drzwiach lub zamykając je na klucz.

Ozonowanie samochodu można przeprowadzić, umieszczając generator na siedzeniu lub wkładając podłączoną do niego rurę przez okno. Siłę nadmuchu należy ustawić na połowę mocy, temperaturę – na minimum, włączyć wewnętrzny obieg powietrza i nie ustawiać nadmuchu na szybę. Zabiegu nie należy wykonywać w upalne dni, gdy auto stoi na słońcu.

Postępowanie po zakończeniu ozonowania 

Dobrze wiedzieć, że charakterystyczny zapach ozonu po zabiegu nie oznacza jego obecności i nie jest niczym groźnym. Naturalnym zjawiskiem jest również powstająca podczas ozonowania mgiełka, powodowana przez wchodzenie w reakcję chemiczną ozonu i lotnych związków organicznych – wyjaśnia nasz rozmówca pracujący dla polskiego producenta ozonatorów Bitom.

Po zakończeniu ozonowania należy odczekać około pół godziny, a następnie dobrze przewietrzyć pomieszczenie lub wnętrze samochodu – zwykle wystarczy 20 minut. Jeśli chodzi o produkty spożywcze ozonowane w wodzie, można jeść je od razu.