Podstawowe informacje na temat roku podatkowego

W każdym przedsiębiorstwie znajduje się jednostka odpowiedzialna za rozliczenia przychodów i wydatków. Osoby działające w tym zakresie odpowiedzialne są między innymi za rozliczenia miesięczne. Jednak istnieje również pojęcie roku podatkowego oraz roku obrotowego. Jest to okres rozliczeniowy składający się z dwunastu następujących po sobie miesięcy. Zwyczajowo utożsamia się go z rokiem kalendarzowym.

Co to jest rok podatkowy?

Rok podatkowy lub inaczej rok obrotowy to okres rozliczeniowy, który składa się zwyczajowo z dwunastu następujących po sobie miesięcy. Czas ten jest określony odpowiednim statutem lub umową odpowiadającą zakresowi jednostki. Jeżeli przedsiębiorstwo zostało założone w drugiej części konkretnego roku kalendarzowego, wtedy sprawozdanie można połączyć ze sprawozdaniem za następny rok.

Należy też rozróżnić rok podatkowy dla osób fizycznych od tego obowiązującego przedsiębiorców. Dla osób prywatnych rok podatkowy jest taki sam, jak rok kalendarzowy i nie ma od tego odstępstw. Natomiast dla przedsiębiorstw okres ten jest zależny od kilku czynników. W przypadku, kiedy działalność została podjęta po raz pierwszy, rok podatkowy liczy się od dnia założenia do końca roku kalendarzowego. – opowiada pracownik Kancelarii Doradztwa Podatkowego. Jeśli masz wątpliwości jak ta sytuacja wygląda w Twoim przypadku, warto skonsultować się z księgowym lub doradcą podatkowym.

Jak rozliczyć rok podatkowy?

Każdy przedsiębiorca i osoba fizyczna mają obowiązek rozliczyć się z przychodów. Należy tego dokonać z ogromną starannością, ponieważ błąd może mieć później przykre konsekwencje w postaci sporej kary finansowej. Rozliczenie następuje w postaci deklaracji PIT i w zależności od rodzaju osobowości prawnej, podatnika obowiązują inne wzory dokumentów.

Bardzo ważna jest terminowość złożenia dokumentów od odpowiedniej instytucji finansowej. W przypadku nawet kilkudniowego poślizgu, Urząd Skarbowy ma prawo do nałożenia kary finansowej. Dlatego też warto korzystać z usług doradców podatkowych, którzy mogą pomóc w prawidłowym rozliczeniu się. Dzięki takiej pomocy można zyskać pewność, że roczne zeznania PIT zostaną wypełnione w sposób profesjonalny.

Dlaczego warto skorzystać z usług doradztwa podatkowego?

Osoba lub firma chcąca skorzystać z usług profesjonalnego doradztwa podatkowego zyskuje nie tylko spokój. Firmy takie pomogą też uwzględnić wszystkie ulgi, które przysługują danemu podmiotowi. Osoba nieznająca się na tym, może przeoczyć przysługujący jej upust, a co za tym idzie niepotrzebnie stracić pieniądze.

W ramach przysługującego prawa można starać się między innymi o ulgę z tytułu wpłaconych darowizn, wpłat na indywidualne konto emerytalne oraz niewykorzystaną ulgę internetową i rehabilitacyjną. Dodatkowo należy pamiętać o preferencyjnych stawkach podatku dochodowego, szczególnie 5%, które można zastosować w odniesieniu do praw własności intelektualnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here