Wpływ lasu na organizm

W dzisiejszych czasach nie sposób zagospodarować chwile na systematyczne obcowanie z naturą. A może jest to duży błąd i trzeba coś z tym zrobić? Nie od dziś wiadomo, że spacerowanie po lesie wpływa na nas korzystnie. Niemniej jednak dopiero od niedawna zaczęto badać na czym ów korzystny efekt dokładnie polega.

Wpływ lasu na organizm

przechadzanie się po lesie korzystnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego. Spacer w otoczeniu zieleni powoduje też spadek ciśnienia tętniczego. Przebywając w otoczeniu lasu dobrze jest wykorzystywać te chwile aktywnie. Aktywność ruchowa taka jak dynamiczny spacer czy truchtanie, stanowi profilaktykę wielu chorób. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy typu 2, polepsza się praca układu immunologicznego, a nawet zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka.

Przebywając w lesie jesteśmy poddawani ekspozycji na promienie słoneczne. Jest to bardzo ważne, ponieważ to właśnie pod wpływem promieni słonecznych, w naszej skórze z prekursoru, wytwarzany jest kalcyferol, czyli… witamina D3! Jest to szczególnie ważna witamina dla naszego organizmu. Spełnia ona dużą rolę głównie wspomagając nasz układ szkieletowy, ale też poprawia odporność oraz reguluje stan zapalny w przewlekłej niewydolności serca.

Obcowanie z leśną przyrodą stało się niezwykle popularne w Kraju Kwitnącej Wiśni już w latach 80. ubiegłego wieku. Zaczęto tam promować „kąpiele leśne”, jak tłumaczy się japońskie określenie spacerów po lesie – shinrin-yoku. Każdy z nas doskonale wie jak pachnie las. Ten wyjątkowy orzeźwiający zapach jest wywoływany między innymi przez terpeny i fitoncydy. Przyjrzyjmy się fitoncydom. Fitoncydy to pochodzenia roślinnego związki organiczne mające działanie bakteriostatyczne i grzybobójcze. Rośliny, podobnie jak my, chronią się przed szkodliwymi czynnikami. Przebywając w ich towarzystwie przy okazji pobieramy dobre dla nas substancje wytwarzane przez drzewa. To właśnie dlatego Japończycy zalecają spokojne, pełne oddychanie podczas leśnych spacerów.

Las a kondycja psychiczna

Na poprawę humoru nie trzeba chodzić z głową w chmurach, wystarczy z głową wśród drzew. Spacer po leśnych dróżkach znacząco obniża poziom stresu, lęku i apatii, poprawiając samopoczucie. Polega to na tym, że podczas takiego spaceru, zmniejsza się stężenie tzw. hormonów stresu w ludzkim ciele. Związkami tymi są adrenalina, noradrenalina i kortyzol wydzielane przez nadnercza. Musimy jednak mieć na uwadze, że nie samo przebywanie w lesie obniża poziom stresu. Spacerowi takiemu musi towarzyszyć „wyłączenie się”. Przede wszystkim nie można w ten czas myśleć o obowiązkach, problemach, a smartfon (najlepiej wyciszony) powinien znajdować się głęboko w kieszeni. Przychodząc do lasu warto też pamiętać o celu naszej „wizyty”- o chęci odpoczynku i psychicznego ukojenia.

Kontemplowanie przyrody pozwala pozbyć się myśli dnia codziennego związanych z pracą, obowiązkami czy studiowaniem. Kojące działanie na ludzki ośrodkowy układ nerwowy, a więc i na nasze samopoczucie ma barwa zielona, której zdecydowanie w lesie jest co nie miara. Kolor zielony pozwala rozluźnić się i oderwać myśli od przygnębiających spraw. Dzięki temu nasza późniejsza praca czy nauka może stać się dużo bardziej sprawniejsza.

Spacer po leśnych ścieżkach przynosi równie pozytywne efekty w samopoczuciu i zdrowiu dzieci jak u dorosłych. Poza tym, badania dowodzą, że kontakt z przyrodą we wczesnym dzieciństwie, skutkuje poszanowaniem dla niej w dorosłości. Spacer wśród drzew z rodzicami to również niepowtarzalna okazja, do odkrywania świata biologii (łac. bios- życie, logos- nauka, słowo).

Co najmniej 2 godziny każdego dnia, to optymalny czas jaki według lekarzy, powinniśmy przeznaczyć na przebywanie w lesie. Mając jednak na względzie realia życia codziennego zaleca się przybywanie w lesie przez przynajmniej 20 minut (Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum sto pięćdziesiąt minut tygodniowo).

Nie ma wątpliwości- las nam pomaga! Czas wykorzystać korzyści, jakie niesie za sobą przebywanie w jego otoczeniu. Trzydzieści proc. powierzchni naszego kraju stanowią lasy. Bez wątpienia każdy znajdzie miejsce do spacerowania dla siebie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here