Biznes i Finanse

Wybór oplotu do kabli a jego przeznaczenie

  • 19 lipca, 2021
  • 3 min read
Wybór oplotu do kabli a jego przeznaczenie

Olbrzymia różnorodność dostępnych obecnie oplotów na kable sprawia, że znalezienie plecionki idealnie dostosowanej do potrzeb w danym zastosowaniu i w atrakcyjnej cenie nie stanowi dziś żadnego problemu. Aby uzyskać najlepszy stosunek jakości do ceny, trzeba jednak orientować się w przeznaczeniu poszczególnych rozwiązań. Podpowiadamy, jak znaleźć idealną owijkę na przewody.

Uniwersalne, poliestrowe oploty na kable

Szukasz sposobu na uporządkowanie kabli w domu lub w biurze? Tutaj sprawdzą się tanie oploty poliestrowe. Plecionki PET produkowane są w różnych kolorach, dzięki czemu będziesz mógł pogrupować przewody w wygodny sposób (np. połączyć w jednym oplocie kable od sprzętu audio, a w innym – te zasilające kino domowe). Zanim kupisz oploty, upewnij się, jaka średnica będzie ci potrzebna. Jeśli w plecionce mają zmieścić się też złącza lub wtyczki, wybierz produkt z serii OverExpanded. Jeżeli zależy ci na jak najprostszym i estetycznym montażu, zwróć uwagę na oploty typu Clean Cut, które nie rozplątują się na końcach.

Oploty na kable do zadań specjalnych

Oploty mają nie tylko zbierać przewody i ułatwić ich prowadzenie, ale też zabezpieczać przed potencjalnie negatywnym wpływem rozmaitych czynników? W ofercie firmy WojTAP znajdziesz szeroki wybór specjalistycznych plecionek najlepszych producentów.

Do ciągłego stosowania na zewnątrz w trudnych warunkach atmosferycznych doskonale nadają się oploty nylonowe Dura-Flex amerykańskiej marki TECHFLEX. Produkt jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, korozję biologiczną, promieniowanie UV, chemikalia i skrajne temperatury (od -45 do 120 st. Celsjusza), w związku z czym jest chętnie wykorzystywany do ochrony przewodów elektrycznych i hydraulicznych maszyn budowlanych. Szukając oplotu na kable narażone na kontakt z paliwami i bardzo wysokimi temperaturami (np. w pobliżu układów wydechowych i silników), warto zwrócić uwagę na oploty Nylon Multifilament tego samego producenta.

Do zabezpieczania kabli szczególnie narażonych na wysokie temperatury najlepiej wykorzystać oploty z włókna szklanego. ThermaShield, Insultherm oraz Insultherm Tru-Fit to plecionki zdolne do pracy w temp. sięgającej 650 st. Celsjusza, które nadają się m.in. do ochrony przewodów w instalacjach niskiego napięcia. Najlepszą ochronę mechaniczną zapewniają z kolei oploty metalowe (miedziane, stalowe) i metalizowane, wykorzystywane np. jako osłona gumowych przewodów w silnikach samochodowych. Oploty metalizowane używane są jednak głównie do ekranowania kabli energetycznych i telekomunikacyjnych.