Sport i Zdrowie

Złamany ząb. Co zrobić do czasu wizyty u dentysty?

  • 3 lipca, 2021
  • 3 min read
Złamany ząb. Co zrobić do czasu wizyty u dentysty?

Dentysta może pomóc przy większości trudności związanych z ludzki uzębieniem. Co jednak zrobić, gdy ząb się złamał, a szybka wizyta u stomatologa jest niemożliwa? W takim przypadku warto z pewnością zażyć środek przeciwbólowy. Jakich metod użyć, aby zabezpieczyć odłamany fragment? Oto kilka wskazówek, jak samodzielnie postąpić w tak trudnej sytuacji!

Jak postąpić ze złamanym zębem w warunkach domowych?

Pierwszą z czynności po złamaniu zęba powinno być naturalnie przyjęcie środka przeciwbólowego. Takie uszkodzenie może bowiem przyczynić się do dyskomfortu i bólu. Dostępne bez recepty tabletki to najczęściej medykamenty z zawartością ibuprofenu lub popularnego paracetamolu. Przeciwzapalne i przeciwbólowe działanie tych preparatów zapewni lepsze samopoczucie oraz pozwoli na spokojne opracowanie planu w sprawie dalszego postępowania z uszkodzonym zębem.

Złamany ząb a spożywanie posiłków i napojów

Bezpośrednio po złamaniu zęba nie należy spożywać gorących oraz bardzo zimnych napojów. Trzeba także unikać pokarmów o wysokiej temperaturze oraz pikantnych potraw. Tego rodzaju produkty mogłyby przyczynić się do większego bólu i podrażnień, jak również  zwiększenia dyskomfortu.

Fragment złamanego zęba dobrze jest zabezpieczyć. W tym celu umieszcza się go w słoiku z solą fizjologiczną lub wodą. Dzięki tej metodzie odłamek nie ulega przesuszeniu i istnieją większe szanse, że uda się go użyć do uzupełnienia ubytku. W celu zabezpieczania zęba nie zaleca się używania alkoholu lub innych środków odkażających. Warto także zasięgnąć telefonicznej porady od specjalisty stomatologa.

– Ząb może zostać złamany tylko na powierzchni lub też w obrębie miazgi. Druga opcja jest bardziej niebezpieczna i wymaga podjęcia specjalistycznych działań z zakresu stomatologii. Po doraźnym uśmierzeniu bólu trzeba więc jak najszybciej zgłosić się do dentysty. Ukruszony fragment w miarę możliwości należy przynieść ze sobą – informuje pracownik Gabinetu Stomatologicznego Artdent w Brzesku.

Czy ze złamanym zębem zawsze należy szybko iść do stomatologa?

Kwestia ustalenia terminu wizyty jest zależna od stopnia dyskomfortu, jaki odczuwa pacjent. Jeśli uraz jest bolesny i bardzo rozległy, nie należy zwlekać. W przypadku, gdy obrażenie jest małe i nie powoduje dużych dolegliwości, można zgłosić się do dentysty w przeciągu nieco dłuższego czasu, uzgadniając termin telefonicznie.

Decyzja w tej kwestii jest więc na ogół podejmowana na podstawie indywidualnych odczuć. W większości przypadków zaleca się jednak jak najszybszą reakcję i podjęcie działań z zakresu fachowej rekonstrukcji tkanki zębowej.