Jakie wymiary mają bramki piłkarskie?

Bramka jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia boiska do piłki nożnej. Powinna być zbudowana ze ściśle określonych materiałów oraz mieć ustalone przez Komitet Wykonawczy FIFA wymiary. W 2008 roku wraz z nimi zostały określone także pozostałe wymiary boiska futbolowego. Czym powinna charakteryzować się profesjonalna bramka do gry i jakie musi mieć parametry?

Wymiary bramki piłkarskiej

Według ustalonych przez Komitet Wykonawczy FIFA przepisów bramka do profesjonalnej gry w piłkę nożną powinna mieć następujące wymiary:

  • 2,44 metra wysokości,
  • 7,32 metra szerokości.

Na boiskach do trenowania lub gry amatorskiej, tak zwanych orlikach, wymiary bramek są nieco mniejsze. Szerokość wynosi 5 metrów zaś wysokość 2 metry. Istnieją także bramki do trenowania futsalu, czyli halowej piłki nożnej. Ich wymiary to 3 metry szerokości oraz 2 metry wysokości.

Bramki do gry powinny być dostosowane do charakteru rozgrywek. Większość z nich jest przymocowana na stałe do boiska, co zapewnia bezpieczeństwo graczom, choć istnieją także modele przenośne. Najcięższe bramki przenośne ważą do 10 kilogramów, więc są stosunkowo lekkie i łatwe w transporcie.

Amatorska gra nie wymaga stosowania profesjonalnych bramek piłkarskich. Mogą to być zwyczajne bramki do trenowania na orlikach lub samodzielnie zbudowane konstrukcje. Dla młodszych poleca się również używanie jak najlżejszych bramek przenośnych, które zapewniają bezpieczeństwo podczas gry.

Z czego wykonane są bramki piłkarskie?

Pracownicy sklepu Sport Plus polecają kilka rodzajów bramek piłkarskich. Najczęściej wybierane są bramki wykonane z aluminium i występujące w kilku wariantach. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • bramki aluminiowe przenośne,
  • bramki montowane w tulejach,
  • bramki z odciągami,
  • bramki przejezdne.

Na każdym profesjonalnym boisku znajdują się dwie identyczne bramki umiejscowione naprzeciw siebie. Każda z nich składa się z dwóch słupków, poprzeczki oraz siatki. Słupki i łącząca je poprzeczka są zwykle wykonane z aluminium, natomiast siatka produkowana jest z polipropylenu lub polietylenu. Pierwsze tworzywo sprawdza się w zamkniętych pomieszczeniach, a drugie – ze względu na dobrą wytrzymałość — na obiektach otwartych.

Przed zakupem siatki na bramkę warto zastanowić się, jaka będzie jej głębokość u góry i na dole oraz jaki będzie wymiar światła bramki. Te parametry pozwolą dobrać odpowiedni rodzaj siatki do konkretnej dyscypliny. Siatki polietylenowe charakteryzują się grubością splotów od 2 do 4 mm, natomiast polipropylenowe od 3 do 5 mm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here